V mene astronomického klubu prajem všetkým členom a priaznivcom našho klubu vydarený rok 2019 s čo najväčším počtom jasných nocí
V mene astronomického klubu ale aj v mene svojom chcem poďakovať všetkým, ktorí prispeli k zdarnému priebehu tohtoročných Perzeíd.Zvlášť chcem vyzdvihnúť obrovský kus práce Borisa Kardoša,Maji Labudíkovej,Mira Mytníka a Anky Rečičarovej a tiež Mati a Mišky.
Všetkým ostatním ďakujem za aktívnu účasť, prednášky a vydarené fotky, z ktorých tradične urobíme výber.
Náš člen Matúš Motlo získal na celoslovenskom kole súťaže Čo vieš o hviezdách v 2.kategórii prvé miesto. Srdečne blahoželáme!
Pán Peter Kušnirák oznámil že v posledných cirkulároch MPC (z 29. mája) bolo konečne publikované meno planétky (250719) Jurajbardy!
Snímky z objavovej noci aj nejaké ďalšie informácie o planétke nájdete na stránke

http://www.asu.cas.cz/~asteroid/planetky/250719.htm

 

Historicky prvú cenu Jindřicha Zemana Junior udelovanú astrofotografom vo veku do 18 rokov získal náš člen 13 ročný Matúš Motlo za fotografiu Povrch Ganyméda s prihliadnutím aj na ďalšie fotky.O tomto jeho úspechu je písané v Kozmose č.2/2018 na strane 41.

Všetkým členom a priaznivcom nášho klubu oznamujeme radostnú správu:Na základe aktivity našich členov Mira Jedličku, Fera Michálka a ďalších a pomoci riaditeľa hvezdárne v Partizánskom p. Vlada Meštera nám p.Peter Kušnirák oznámil, že poslal na schávlenie návrh, aby sa jedna z nim objavených planétiek volala Jurajbardy. Ak schvaľovací proces prebehne bez komplikácií, malo by sa tak stať v priebehu niekoľkých mesiacov o čom vás budeme informovať. V mene nás všetkých vyslovujem p.Petrovi Kušnirákovi nielen vďaku ale aj úprimný obdiv a želám mu veľa ďalších objavov a úspechov v jeho vedeckej činnosti.
Predseda AKJB