PREDSEDA

meno: Ing. Marián Mičúch

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

tel:. +421 948 002 197

 

PODPREDSEDA/HOSPODÁR

meno: Mária Labudíková

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

tel.: +421 907 792 274

 

perzeidyPerzeidy sú najpozorovanejší meteorický roj zo všetkých, najmä preto, že je historicky veľmi známy, vysokoaktívny a stabilný. Naviac má maximum v období leta, čo je pre všetkých pozorovateľov, ale aj bežných lajkov ideálny dátum (prázdniny, dovolenky, teplé noci...)
Pre AKJB Plevník–Drienové je to však čosi viac. Je to najhlavnejšia aktivita počas každého roka. Je to spravidla 8 až 10 dňový astronomický tábor v krásnej prírode v stanoch pod holým nebom v obci Vrchteplá pod pamätníkom SNP.
Nie je to len o pozorovaní meteórov z roja Perzeíd. Aktivít je oveľa viac :

1. Prednášky na astronomické, (ale aj neastronomické) témy z úst profesionálnych astronómov (p. Petrík – hvezdáreň Hlohovec, p. Znášik – hvezdáreň Žilina, p. Srba a Málek – hvezdáreň Valmes, atď.)
2. Pozorovanie a fotografovanie iných meteorických rojov
3. Pozorovanie a fotografovanie Slnka (slnečných škvŕn a protuberancií)
4. Fotografovanie objektov nočnej oblohy
5. Pozorovanie a fotografovanie preletov družíc Irídií
6. Obsluha meteorologickej stanice a heliostatu
7. Práca s astronomickými ďalekohľadmi a vyhľadávanie objektov na oblohe
8. Diskusie mládeže s príslušníkmi policajného zboru, hasičského zboru, lekármi a tiež predstaviteľmi zainteresovaných obcí a miest (starostovia, primátor)

Okrem toho spoznávame krásnu prírodu, učíme sa vážiť si ju a zveľaďovať.
Ak vás toto všetko zaujíma, príďte medzi nás.