História klubu

Človek je tvor zvedavý a jeho záujmu neunikla ani astronómia. Pohľad na hviezdnu oblohu uchvátil všetky staré civilizácie, ktoré sa túžili na nej orientovať, používať ju ako mapu a kalendár. Hviezdam pridelili mená a v ich polohách videli rôzne obrazce, z ktorých vznikli súhvezdia ako ich poznáme aj dnes. To našim predkom dovolilo poznatky o nich lepšie šíriť a zaznamenávať. Časom sa z týchto potrieb vyvinul vedný odbor astronómia, ktorý sa zachoval až dodnes. Technický pokrok umožnil uskutočnenie mnohých objavov, o ktorých velikáni ako Ptolemaios či Kopernik mohli iba snívať. Dnes sa na Zemskej orbite nachádzajú tisíce družíc, ale aj profesionálni astronauti. Povrchom Marsu brázdia sondy, pričom ďalšie výskumné plavidlá letia naprieč celou Slnečnou sústavou.

Povolanie astronauta alebo zamestnanca svetového observatória nie je práca pre každého.  Mnohí z nás o niečom takom snívali ako deti, ale život nás zavial, tak povediac, iným smerom. Napriek tomu u nás pretrval pozitívny vzťah ku hviezdnemu nebu a stali sme sa amatérskymi astronómami.

A kto sme tí „my“? Hovorím o dlhoročných známych a priateľoch, členoch Astronomického Klubu Juraja Bardyho. Klub bol založený 01.12.1999 v Plevníku – Drienovom ako dobrovoľné záujmové združenie astronómov amatérov, profesionálov a záujemcov o astronómiu. Spojenie s obcou Plevník – Drienové nastalo už v roku 1985, kedy sa tam začal viesť astronomický krúžok. Vo svojom názve klub čestne nesie meno Juraja Bardyho, ktorý sa od 50. rokov minulého storočia zaslúžil o rozvoj astronómie v Považsko – Bystrickom regióne. Svojou viac než 50 rokov trvajúcou činnosťou propagoval astronómiu najmä medzi mládežou  a zasväcoval študentov do tajov vesmíru. Prvým predsedom AKJB bol Ing. Marián Mičúch, ktorý spolu s Františkom Michákom a Ing. Zdenom Veličom klub spoločne založil.

Počas 21 rokov svojho predsedníctva Marián vykonával svoju úlohu na 100%. Okrem pôsobenia vo svojej súkromnej hvezdárni, kde sa venoval najmä astrofotografii, dokázal v mene klubu organizovať podujatia s dlhoročnou tradíciou a úspechom. Usporadúval popularizačné verejné pozorovania a prednášky, kde bola astronómia približovaná laickej verejnosti. Najobľúbenejšie boli napr. pozorovanie prechodu Venuše popred slnečný disk v rokoch 2004 a 2012, prechod Merkúra ktorý sa koná približne 13 krát za storočie či pozorovanie zatmení Slnka a Mesiaca. Z odborných seminárov, ktoré boli organizované Astronomickým Klubom najmä na stredných školách zmienim iba zopár z nich, napr. Stavba a vývoj vesmíru, Orientácia na oblohe, Vznik, vývoj a zánik hviezd, Planéty, Optické astronomické prístroje, Astrofotografia a rôzne ďalšie… Jednoducho s menom Marián Mičúch sú spojené dlhé roky aktívnej činnosti klubu, kedy boli objekty vzdialené od nás milióny kilometrov zrazu priblížené ľudskému oku prostredníctvom amatérskeho teleskopu aj pútavého výkladu informácií. Ďalej je potrebné spomenúť, že členovia AKJB od roku 1986 organizujú Expedíciu Perzeidy, ktorá má ako hlavná aktivita klubu na tejto webstránke vyhradenú vlastnú sekciu.

Druhým a zároveň súčasným predsedom AKJB je od roku 2020 p. Boris Kardoš, ktorý po Mariánovom úmrtí prevzal jeho funkciu a zodpovedne pristúpil ku všetkým povinnostiam. Borisove organizačné a ľudské kvality sa ukazujú nielen pri prípravách na expedíciu Perzeidy, ale počas celého roka. To, že je veľmi aktívnym členom dokazuje jeho súkromná hvezdáreň, rovnako aj kniha vydaná v roku 2020, ktorú napísal práve o amatérskej astronómii. 

Astronomický klub Juraja Bardyho v Plevníku-Drienovom má v súčasnosti 35 aktívnych členov.